Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar ve Sosyal Medya

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar

Cinsel dokunulmazlık kişilere karşı cinsel davranışların gerçekleştirilmesiyle ihlal edilir. Cinsel davranışlar ise, cinsel bir amaçla veya cinsel arzuları tatmin amacıyla gerçekleştirilen hareketleri ifade eder. (sosyal medya)

Kanunda cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar dört ana suç tipi halinde cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki ve cinsel taciz başlıkları ile düzenlenmiştir.

Sosyal Medya ve Etkisi

Bu yazımızda sosyal medyanın bu suçlar ve cezalandırılmaları üzerindeki etkilerini ele alacağım. Sosyal medyanın günümüzdeki kullanım alanlarına baktığımızda hayatımızın nerdeyse bütünü haline geldiğini söyleyebiliriz. Peki sosyal medya bu suçlar ve cezalandırılmaları konusunda nasıl bir etkiye sahiptir? Maalesef ki ülkemizde bu suçların üzeri önce aile içinde sonra da kollukta kapatılmaktadır. Hâlihazırda mahkeme aşamasına dahi gelemeyen suçlar vardır. Çünkü değer yargılarımız arasında yer alan “ayıp” ,”günah” kavramları toplumumuzu mağdurları susturmaya, failleri ise “defol, Allah’ından bul” şeklinde bir hareket tarzına itmektedir.

Cezasız kalan bunca eylem karşısında sosyal medya ise bu suçların görünürlüğünü artırmakta, devlet kurumları üzerinde zorlayıcı bir baskı oluşturarak bu suçların etkili soruşturma ve kovuşturmasının yapılmasını sağlamaktadır. Sosyal medyanın etkisi ise bilindiğinden daha fazladır. Bu kadar hassas bir konuda kendiliğinden harekete geçmesi gereken kurumlar maalesef ki çoğu zaman kendiliğinden harekete geçmemekte, sosyal medyanın itici gücüyle harekete geçmektedir. Aynı zamanda sosyal medya aracılığıyla bu suçlar görünür kılınınca mağdurlar yalnız olmadıklarını anlamakta, tanımadığı yüzlerce insanın desteğini yürekten hissetmektedirler. Serbest bırakılan failler ise çoğu zaman sosyal medyanın ezici gücüyle tutuklanmaktadır.

Son zamanlarda şöyle de bir sav vardır; “sosyal medyanın bu suçları bu kadar fazla görünür kılması bu suçları özendirmesi”. Bir hukukçu olarak ben bu savı doğru bulmadığım gibi desteklemiyorum da. Çünkü sayısal verilere baktığımızda geçmiş yıllar ve günümüz kıyaslandığında aslında rakamlar çok fazla değişmemektedir. Bu suçlar Dünyanın ve Türkiye’nin geçmişten beri kanayan yarasıdır.

Açığa çıkmayan milyonlarca vaka vardır. Açığa çıkmayan vakaların içinde en önemlisi ensest (aile içi cinsel ilişki) olmaktadır. Ensesti ayrı bir yazımızla ele alabiliriz. Ensest cinsel tacizin sosyal, psikolojik, toplumsal, ekonomik bir çok yönü mevcuttur. Sosyal medya bu suçları özendirmemekte, aksine son yıllarda bu suçların görünürlüğü artırmaktadır.

Aynı zamanda kitlesel olarak örgütlenmenin en önemli aracı haline gelmiştir. Birbirini tanımayan yüzlerce insan bir araya gelmekte, yalnız kalmış, ötekileştirilmiş mağdurlara psikolojik, sosyal, hukuksal yönden destek sağlamaktadır.

Yargı failleri değil mağdurları yargılarken, ağır ceza mahkemesi başkanlarının tecavüze uğrayan mağdura ” neden bağırmadın, neden çığlık atmadın” şeklindeki tersine sorgulamalar yaparken bu birbirini hiç tanımayan insanlar aslında o an mağdurun sesinin çıkamadığını, kilitlendiğini, yaşadığı olayın etkisiyle şok geçirdiğini yargıya anlatmaya çalışmaktadır. Mağdurların daha fazla mağdur edilmesine bu alanda çalışan yüzlerce insan, psikolog, sosyolog, avukatlar sosyal medya aracılığıyla olaydan haberdar olarak engel olmaya çalışmaktadır. Gönüllü yüzlerce destek bu sayede birbirini bulmaktadır.

Sonuç

Toplum, gördüğü olaylara sesini yükseltmelidir. Okullardaki öğretmenlerimize, hastanedeki doktorlarımıza, polislerimize, avukatlarımıza, hakimlerimize, savcılarımıza bu konuda ciddi anlamda çok iş düşmektedir. Bedenen ve ruhen kişiyi olumsuz etkileyen hatta intihar derecesine kadar getiren bu suçların faillerinin hak ettiği cezayı alana kadar mücadele etmeliyiz.

Hayat her şeye rağmen mücadeleye değer, mücadeleye devam edelim. Sağlıcakla kalın.

Yazar: Av. Erdeniz KIVCI / Adana Barosu

Bilişim suçları kategorisindeki tüm yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin son sayısına ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.