Ropörtaj: Meftun İnsansız Su Altı Aracı Takımı

Konu: Teknoloji, Denizcilik ve İnovasyon.

Ropörtor: Av. Ali Erşin

Sorular

1-    Takımınız, ülkemizde bu alanda yarışmalarda başarılar elde etmiş bir takım. Bu anlamda bu takımın üyesi olarak kısaca hayat hikayenizden ve özellikle üniversite yıllarınızdan bahseder misiniz?

Merhabalar ben Yahya Koç, 2004 yılında Ankara’da doğdum. Lise öğretimimi 2022 yılında Biltek Okulları’nda tamamladım ve şu an Ostim Teknik Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim.

2-Peki projenizin teknolojisinden ve projenizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Projemiz otonom ve insansız şekilde çalışan bir denizaltı projesidir ve sadece Teknofest yarışmasının sualtı kategorisi için belirlenmemiş, aksine günümüzde sualtı alanında uygulamaya koyulabilecek şekilde tasarlanmıştır. Denizaltı aracımız olan Meftun, su altında internet hatlarını içeren ve günümüzde iletişimin devamı için kritik öneme sahip olan kablo hatlarının takibini yaparak kablodaki hasarları fotoğraflayabilmekte, gidebileceği birden fazla yol içerisinden doğru olan yolu seçerek onun izinden gidebilmekte ve sualtında farklı konumlardaki hedefleri bünyesindeki torpidolar aracılığıyla vurabilmektedir. Tüm bu görevleri otonom olarak gerçekleştirebilen aracımızın manuel kontrol özellikleri de bulunmaktadır.

3-Projeniz kaç yarışmada ödül almıştır ve Ülkemize projenizin sağlayacağı katkılardan bahseder misiniz?

Takımımız Meftun-u Derya, ileri sürdüğü projelerle Teknofest 2021 İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması – İleri kategori 3.’sü, Teknofest 2022 İnsasnız Sualtı Sistemleri 2.’si ve En Özgün Yazılım Ödülü sahibi olmuştur.

4- Daha önce başka projeleriniz ve girişimleriniz oldu mu? Özel değilse isimleri ve konuları nelerdir? Farklı alanlarda da proje hayalleriniz var mı?

Daha önce herhangi bir projem olmadı, Meftun-u Derya bünyesinde hayatımda bir ilki gerçekleştiriyorum, bunun yanında gelecekte uluslararası yarışmalarda derece kazanmak gibi bir hayalim de var.

5- Projeyi tasarlarken ve hazırlarken motivasyon noktanız ne oldu? Hangi zorluklar ile karşılaştınız ve nasıl çözdünüz?

Projemizi hazırlarken motivasyon kaynağım, ülkemiz bünyesine güzel projeler sunmak ve bunun da yanı sıra kendi içimde büyüttüğüm hayallerimin gerçekleşmesi için Teknofest yarışmasında birincilik ödülünü kazanmak oldu. Bunun dışında da iş hayatım için kendimi geliştirmek gibi bir motivasyon kaynağım olduğunu söyleyebilirim.

6- Proje ve Girişimcilik yapmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Gençler hangi yaşlarında proje tasarlamaya başlamalılar?

Proje yapmanın belirli bir yaş aralığı olduğu düşüncesine karşı olduğumu söyleyebilirim. İsteyen herkes eğer içinde yeteri kadar motivasyonu ve hayali varsa proje yapıp bu projelerini iş adamlarına vs. sunarak bu alanlarda başarı kazanabilirler. Bu gibi işlere başlamak isteyen insanlara söylemek isteyeceğim bir şey varsa o da çok çalışmaları gerektiği ve hayallerinden vazgeçmemeleri gerektiği olabilir.

7- Teknoloji ürünleri tasarlarken gereken hukuki bilginin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji ürünleri tasarlarken hukuki bilgi, önemlidir çünkü gizlilik, telif hakkı, fikri mülkiyet gibi konular önemlidir. Bu bilgi, ürünlerin yasal gereksinimlere uygun olmasını sağlar ve hukuki sorunları önler.

8- Projenizin Ülkemizde neleri değiştireceğinden söz edebilir misiniz?

Projem, ülkemizde su altı alanında otonom araçların kullanımını yaygınlaştırarak insanlarımıza faydalı olacak. Mavi vatanın savunması alanında özellikle kullanıma koymak istediğimiz aracımız hem mehmetçiğimizi koruyacak hem de istihbarat sağlayacak. Aynı zamanda kritik öneme sahip iletişim hatlarını koruyarak kesintisiz iletişimi sağlayacak. Bütün bunların yanında sivil halka da kablolu kullanım seçenekleriyle yardımcı olabilecek.

9- Okuyucularımıza son tavsiye ve önerileriniz nelerdir?

Değerli okuyucularımıza son bir tavsiye olarak, özellikle ülkemizin daha üst seviyelere çıkması için kendilerini her zaman daha çok geliştirerek proje yapmaları, yaptıkları projelerini daha çok geliştirmeleri ve bu projelerini gerekli yerlere tanıtarak yaptıkları projelerini hayata geçirmelerini söyleyebilirim.

Röportör: Ali ERŞİN (LL.M.) / Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koor.

Röportaj Verenler: Yahya KOÇ / MEFTUN İnsansız Su Altı Aracı Takımı Adına

Yapay Zeka ve Robot Hukuku alanındaki tüm Blog yazılarımız için bağlantıya tıklayınız.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN ile gerçekleşen ropörtajımız için: https://www.hukukvebilisimdergisi.com/roportaj-atolye-uskudar/