Röportaj: Son Savaşçı, Bir Metaverse Hikayesi

Röportaj Veren: Sn. Seyit Ahmet ÖZÇELİK – Röportor: Ali ERŞİN

Hukuk ve Bilişim Dergisinin 11. Sayısında Sayın Ahmet ÖZÇELİK Beyi ağırlıyoruz. Kendisinin hem kitabı hem de kitabın oyunu mevcuttur. Sorularımıza geçmeden önce Ahmet beye hoş geldiniz diyoruz.

Röportör : Son savaşçı hem kitap hem oyun,film projesi yolunda ilerliyor. Ülkemizde kendi teknolojisi kullanma alanında hem dikkat çekici bir platform oldu hem de bu konuda bir eksiği dolduruyor. Bu alanda platform oluşturucusu olarak hayat hikayenizden bahsedebilir misiniz? Üniversite yıllarınızdan özellikle.

S.A.ÖZÇELİK: İsmim Seyit Ahmet ÖZÇELİK. Gümüşhaneliyim. Ankara Mamak’ta yaşamaktayım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi … iktisat mezunuyum. Üniversiteyi açıktan okudum. Bunun nedeni ise bu kitabı yazmamdı. Hem kitabı yazdım hem de okudum. Aynı zamanda kitabın senaryosunu hazırladım. Yani kısaca söylemek gerekirse benim ayrıca bir okul hikayem olmadı.

Röportör: Kitabı ne zaman yazdınız?

S.A.ÖZÇELİK: 2013 yılında yazmaya başladım. Türk Silahlı Kuvvetlerine gittiğimde sözleşmeli …. yaparken Bölük Komutanım ve Tugay Komutanım bana çok yardımcı oldular. Bana makamlarındaki kütüphaneleri açtılar. Burada yazmaya devam ettim. Ankara’ya geldim. Başladığım işi yarım bırakmak istemedim. Bir boşluğu doldurmak istedim. Kendim bir motto oluşturdum. Dünyada “Barış Diyarı” mottosuyla bir kitap yazmak istedim.

Röportör :Kitabın yanında hem oyun hem de film projeleri var sanırım. Bunlardan da bahsedermisiniz?

S.A.ÖZÇELİK: Hikayeyi film ve mobil oyun projelerinde kullanmak istiyoruz. Kitabı bir seriye çevirmek ve aynı Harry Potter, Yüzüklerin efendisi, Hobbit, Game of Thrones, Avatar ve Star Wars gibi olmasını istiyoruz. Kitap serimizi 9’a kadar çıkarmak istiyoruz.

Röportör: Oyun konusu nasıl olacak?

S.A.ÖZÇELİK: Bilgisayar oyunu ve mobil oyun olmasını istiyoruz. Aynı zamanda film olarak da çekilmesini düşünüyoruz.

Röportör: Yüzüklerin efendisi serisinin yerli versiyonu olarak düşünebiliriz değil mi?

S.A.ÖZÇELİK: Kesinlikle evet.

Röportör: Son Savaşçıdan bahsedebilir misiniz?  Kitabın içeriğine değinelim.

S.A.ÖZÇELİK: Kitabın içinde 2 tane büyük savaş oluyor. Aslında savaş başlangıcı. Biz savaşmak değil barış istiyoruz. Kitabımızda da bunu tüm dünyaya vermek istiyoruz.

Röportör: Bir oyun projesinde olması gereken özellikler nelerdir. Özellikle Son savaşçının oyun projesinde nasıl bir farklılık olacak?

S.A.ÖZÇELİK: Bir çok özelliklere sahip olacak. Eğitici, öğretici, eğlendirici zeka kartlı kutu oyunu ,deste kart oyunu gibi alanlarda da olacak . Hem okumayı sevdireceğiz hem de oynamayı. Kitabı gerçeğe dönüştüreceğiz.

Röportör: Başka projeleriniz ve girişimleriniz oldu mu?

S.A.ÖZÇELİK: Başka girişimlerim olmadı. Birkaç konuda danışmanlığım oldu. Anacak profesyonel olarak tek girişimim Son Savaşçı. 10 yılımı verdim.

Röportör: Röportaj öncesinde de konuşmalarımız oldu. Büyük emek sonucu Son Savaşçının ortaya çıkmasıyla ilgili olarak.

S.A.ÖZÇELİK: Birkaç tane büyük projem daha var ancak Son Savaşçı projemin hayata geçirilmesinden sonra o projelerle ilgileneceğim.

Röportör: Bu oyunu tasarlarken motivasyon noktanız ne oldu, ne tür zorluklar ile karşılaştınız ve bu zorlukları nasıl aştınız?

S.A.ÖZÇELİK: İlk başta projemiz ile ilgili pek destek alamadık. Anlattığımız kişiler bize inanmadı. Biz yılmadan çalıştık. Sonrasında Hindistan gibi İsveç gibi ülkelerden yatırım imkânı yakaladık. Ankara ve İstanbul’da görüşmeler devam ediyor. Yatırımları aldıktan sonra tüm dünya Son Savaşçıyı tanımış olacak. İnançla çalışıyoruz.

Röportör: Yolunuza çıkan problemlerle yılmadan mücadele ettiğinizi görüyoruz. Bir girişimci olarak henüz yolun başındaki gençlere neler söylemek istersiniz?

S.A.ÖZÇELİK: Öncelikle bu soruyu sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Burada bizim yapmak istediğimiz sorunları aşmak için inançla ve yılmadan çalışmanın öneminin anlaşılmasıdır. Özellikle ebeveynler çocuklarının oyun oynamasını istemiyor. Çeşitli sakıncalarından dolayı. Ancak biz bu bakışı değiştirmek istiyoruz. Bizim yapacağımız oyun eğitici ve öğretici olacak. Bunu oynasınlar ki kendilerini geliştirebilsinler. Gençler Son Savaşçıyı okusunlar ve algılasınlar. Yılmadan, inançla çalışarak başarmanın ne olduğunu görsünler.

Röportör: Girişimcilik konusunda bir çok hukuki alan mevcut. Özellikle KVKK ve Gizlilik Sözleşmeleri gibi önemli konularda kritik durumda. Siz girişimci olarak Hukuki ihtiyaçlar kapsamında ne düşünüyorsunuz?

S.A.ÖZÇELİK: Bu alanda da hukuk tartışılmaz bir öneme sahiptir. Hukuki çözümler olmadan projeler bir anlam taşımaz. Her türlü girişimcilik ve yatırım konusunda hukuki ihtiyaçlar mevcuttur. Benim için Hukuki süreçler çok önemlidir. Hukukun üstünlüğünü bir kez daha belirtip altını çizmek isterim.

Röportör: Son olarak okuyuculara ve girişimcilere ne demek istersiniz?

S.A.ÖZÇELİK: Genç girişimci arkadaşlarıma yaptıkları çalışmalarda bıkmadan inançla yürümelerini söylemek isterim. Son savaşçının herkese farklı bir bakış getireceğini düşünüyorum. Çok teşekkür ederim.

Röportör: Ahmet Bey biz bu güzel röportaj için çok teşekkür eder ve başarılarınızın daim olmasını dileriz.

10. Sayımız’da Röportaj gerçekleştirdiğimiz Bir Yerli NFT Pazaryeri Projesi: NFT Garajı ile röportajımızı okumak ve izlemek için bağlantıya tıklayınız.

Bağlantılar

Yazar Seyit Ahmet ÖZÇELİK: http://www.yazarahmetozcelik.com/

Son Savaşçı Kitabı: https://www.dr.com.tr/Kitap/Son-Savasci-Buyuk-Savasin-Safaginda/Edebiyat/Roman/Fantastik/urunno=0001923459001

Röportaj Youtube Videosu:

Röportajı izlemek için görsele tıklayınız.

Yazar Seyit Ahmet ÖZÇELİK